
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.08 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 10.9 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 10.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Color | Black |
| Gender | Socket (Female) |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Housing Color | Black |
| Plating Thickness | 381 nm |
| Contact Gender | Female |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
Stock: 6944
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14602
Ext.Price$0.14602
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14602 | $0.14602 |
| 10 | $0.12658 | $1.26580 |
| 50 | $0.11267 | $5.63350 |
| 100 | $0.10731 | $10.73100 |
| 500 | $0.09577 | $47.88500 |
| 1000 | $0.09120 | $91.20000 |
| 3000 | $0.08439 | $253.17000 |
